Zapewne podpisujesz w swoim życiu wiele umów i dokumentów, ale czy wiesz jak prawidłowo podpisać umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub zawierającą odpowiednie zapisy w tym zakresie? Czy wiesz jakie są konsekwencje nieprawidłowego podpisania takiej umowy? Jeżeli jesteś twórcą, to na pewno spotkasz się z przedmiotową umową. Czytając ten post możesz pomyśleć, że nie ma nic trudnego w prawidłowym podpisaniu umowy zawierającej klauzulę dotycząca przeniesienia autorskich praw majątkowych – jednak nic bardziej mylnego.
Zapraszam do zapoznania się z niniejszym artykułem, aby dowiedzieć się więcej w tym zakresie.
W tym artykule dowiesz się:
- W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych.
- Czy podpisanie umowy w formie elektronicznej jest ważne.
- Jakie są konsekwencje wadliwego podpisania przedmiotowej umowy.
Jeżeli jeszcze nie czytałaś/-eś poprzednich postów, to zapraszam do zapoznania się z nimi:
- https://kgmlegalit.pl/prawa-autorskie-w-fotografii/
- https://kgmlegalit.pl/utwor-inspirowany-a-utwor-zalezny/
- https://kgmlegalit.pl/umowa-na-wykonanie-strony-internetowej-www/
Jesteśmy Kancelarią specjalizującą się w prawie autorskim i prawach pokrewnych, nowych technologiach
i branży IT, więc w razie konieczności rozwiania Twoich wątpliwości zapraszamy do bezpośrednio kontaktu
z Kancelarią.
W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych?
Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych zgodnie z obowiązującym prawem powinna zostać podpisana przez Strony umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Art. 53 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Czy podpisanie umowy w formie elektronicznej jest ważne?
Co do zasady klasyczną formą podpisania umowy jest złożenie własnoręcznego podpisu na wydrukowanej kartce papieru w miejscu przeznaczonym na podpisy Stron.
Wykorzystanie zwykłego podpisu elektronicznego nie spowoduje, że umowa będzie ważna. Skutecznym podpisem będzie kwalifikowany podpis elektroniczny, który jest obecnie równoważny podpisowi własnoręcznemu.
Wobec czego, jeżeli Strony preferują podpisanie umowy w formie elektronicznej to jedynym skutecznym podpisem dla ważności umowy będzie kwalifikowany podpis elektroniczny.
Co w przypadku, gdy wymóg formy pisemnej nie zostanie zachowany?
Jeżeli umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych nie zostanie podpisania w formie pisemnej, to oznacza że jest nieważna z samej mocy prawa.
Oznacza to, że wszystkie postanowienia dotyczące przejścia autorskich praw majątkowych z twórcy na nabywcę są nieważne, a ich wykorzystanie przez potencjalnego nabywcę nie jest zgodne z prawem i twórca w przypadku wykorzystania/naruszenia tych praw przez potencjalnego nabywcę może żądać odpowiedniego odszkodowania.
Podsumowanie
Co do zasady nie wszystkie umowy musimy podpisywać w formie pisemnej, ponieważ przepisy nie nakładają takiego obowiązku na wszystkie umowy. Niektóre rodzaje umów wymagają dla swej ważności podpisów w formie pisemnej, a taką umową według obowiązujących przepisów jest umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych..
W przeciwnym razie może dojść pomiędzy Stronami do nieporozumień i problemów prawnych, a nawet zakończyć spór na drodze sądowej, aby uniknąć takich problemów należy działać zgodnie z prawem i dotrzymać obowiązkowych form podpisywania umów.
Author
Radca Prawny, przedsiębiorca i specjalistka w zakresie szeroko rozumianego Prawa Nowych Technologii - w szczególności w branży IT, prawa pracy i prawa przedsiębiorców. Na co dzień pracuję jako Prawnik-in house. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku “Prawo”. W trakcie studiów prawniczych brałam udział w wymianie Erasmus +, gdzie przez 6 miesięcy studiowałam na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w Niemczech.