Umowa na tzw. „body leasing”, która jest bardzo często wykorzystywana w branży IT jest to pewnego rodzaju outsourcing, czyli wypożyczenie specjalistów np. z branży IT.

Dana firma może „wypożyczyć” doświadczonego i dopasowanego do swoich potrzeb specjalistę, którego nie musi zatrudniać w swojej firmie na dłuższy okres czasu. Nie musimy trzymać się żadnych sztywnych ram czasowych, które określą czas, na jaki chcemy pozyskać danego specjalistę.

Szerzej o całej umowie pisaliśmy w poprzednim naszym poście na blogu dostępnym pod linkiem: https://kgmlegalit.pl/czym-jest-umowa-na-tzw-body-leasing-w-branzy-it/

Prawa autorskie w umowie IT na body leasing

W pierwszej kwestii i najważniejszej musimy pamiętać, że podpisujemy umowę z usługodawcą, który pozyskuje odpowiednich specjalistów do wykonania zleconego przez Nas zadania. Wobec czego tak ważna jest kwestia zastosowania w Umowie odpowiednich postanowień w zakresie prawa autorskiego.

Jeżeli decydujemy się zawrzeć umowę ze spółką, która świadczy takie usługi to pamiętajmy o prawidłowym przeniesieniu majątkowych praw autorskich, ponieważ specjalista ma zawartą umowę z daną spółką czyli usługodawcą. Jako usługobiorca korzystając z takiej możliwości musimy zawrzeć odpowiednie postanowienia umowne w kwestii prawidłowego otrzymania majątkowych praw autorskich.

Z tego względu, iż specjalistę łączy umowa ze spółką czyli usługodawcą i to on w pierwszej kolejności powinien zadbać o prawidłowe zapisy w zakresie otrzymania majątkowych praw autorskich. Specjalista powinien zatem przenieść w umowie majątkowe prawa autorskie do stworzonego dzieła na rzecz usługodawcy, a usługodawca będzie mógł przenieść majątkowe prawa autorskie na usługobiorcę czyli na Nas. Najlepiej jest to wykonać automatycznie i zsynchronizować te dwie Umowy. W przypadku braku zadbania o odpowiednie zapisy nie nabędziemy praw autorskich do stworzonego przez specjalistę dzieła.

Jak się zabezpieczyć, aby uniknąć problemów z brakiem prawidłowego przeniesienia praw autorskich?

W pierwszej kolejności powinniśmy w umowie z usługodawcą zadbać o odpowiednie zapisy umowne dotyczące przeniesienia majątkowych praw autorskich od usługodawcy na naszą rzecz czyli usługobiorcy.

Następnie powinniśmy określić w umowie odpowiednie zapisy, które dadzą możliwość zweryfikowania prawidłowego przeniesienia majątkowych praw autorskich pomiędzy specjalistą a usługodawcą np. zobowiązać usługodawcę do przedstawienia odpowiedniego fragmentu umowy pomiędzy nim a specjalistą co do przeniesienia majątkowych praw autorskich.

Czy można całkowicie wyeliminować ryzyko nieprawidłowego przeniesienia majątkowych praw autorskich?

Niestety, w mojej ocenie nie ma całkowitej możliwości wyeliminowania ryzyka co do prawidłowego przeniesienia majątkowych praw autorskich. Niestety usługobiorca nie podpisuje bezpośredniej umowy ze specjalistą, więc nawet najobszerniejsze i najskuteczniejsze zapisy dotyczącego przeniesienia majątkowych praw autorskich z usługodawcy na usługobiorcę mogą nie być wystarczające, jeżeli specjalista nie przeniósł prawidłowo majątkowych praw autorskich na usługodawcę.

Natomiast, mając tę wiedzę i możliwość przygotowania czy zweryfikowania tych umów, jest możliwość skorzystania z tego typu umowy pamiętając o prawidłowej weryfikacji zapisów dotyczących praw autorskich, aby móc swobodnie korzystać z możliwości jakie daje umowa na tzw.”body leasing”.

Powyższe nie stanowi porady prawnej. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy pytania to zachęcamy do kontaktu.