komputer obok długopisy telefon i notatnik
komputer obok długopisy telefon i notatnik

W umowach często możemy znaleźć postanowienia dotyczące przeniesienia autorskich praw majątkowych lub zapisy dotyczące udzielania licencji. Czy wiesz czym się te postanowienia różnią?

Czym jest przeniesienie autorskich praw majątkowych?

Zawarta w umowie klauzula dotycząca przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworu powoduje, że twórca czy posiadacz tych praw przenosi je na nabywcę.

Przedmiotem praw autorskich jest utwór. Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Ochroną prawa autorskiego nie są objęte odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.

Czym jest licencja?

Umowa licencyjna jest umową, podczas trwania której licencjobiorca może korzystać z praw wskazanych w umowie w określony sposób. Prawa licencjodawcy pozostają przy twórcy.

W określonych przypadkach możemy mieć do czynienia również z licencją wyłączną lub niewyłączną. Licencja może upoważniać licencjodawcę do udzielania wielu licencji na określonym polu eksploatacji.

Licencjobiorca może natychmiastowo od podpisania umowy licencyjnej korzystać z jej przedmiotu w zamian za uiszczenie określonej opłaty licencyjnej (wynagrodzenia).

Warto jeszcze mieć na uwadze fakt, że w braku wyraźnego postanowienia o przeniesieniu prawa, uważa się, że została udzielona licencja.

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy przeniesieniem autorskich praw majątkowych a udzieleniem licencji?

  1. Czas trwania:

Przede wszystkim, przy przeniesieniu autorskich praw majątkowych twórca lub właściciel tych praw przenosi je trwale na nabywcę, natomiast przy udzielaniu licencji prawa pozostają przy twórcy czy właścicielu, a przenosi on na nabywcę jedynie uprawnienie do korzystania z tego utworu.

Licencję możemy udzielić na czas określony lub na czas nieokreślony. W przypadku nie wskazania okresu obowiązywania licencji zastosowanie znajdują przepisy ustawy, zgodnie z którymi umowa licencyjna uprawnia do korzystania z utworu w okresie pięciu lat, po upływie których licencja wygasa, chyba że co innego wynika z umowy.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku udzielenia licencji na okres powyżej 5 lat, po ich upływie uważa się, że licencja została zawarta na czas nieokreślony.

2. Stosunek do osób trzecich:

Umowa przenosząca autorskie prawa majątkowe powoduje, że to nabywca występuje od tego momentu jako ich właściciel, więc ma również uprawnienia do roszczeń związanych np. z naruszeniem tych praw autorskich.

W przypadku licencji wszelkie prawa związane z roszczeniami co do osób trzecich nadal pozostają przy właścicielu praw do tego utworu.

3. Forma zawarcia umowy

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga dla swej ważności formy pisemnej pod rygorem nieważności.

W przypadku licencji wyróżniamy jej dwa typy: licencję wyłączną i licencję niewyłączną. Licencja wyłączna również wymaga zawarcia umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności, natomiast dla licencji niewyłącznej przepisy nie przewidują już takiego wymogu.

4. Dalsze dysponowanie prawem:

W przypadku przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworu, nabywca ma prawo dalszego przenoszenia czy użytkowania prawem według uznania, chyba że w umowie zawarto odrębne postanowienia w tym zakresie.

W przypadku licencji „co do zasady” nie ma możliwości dalszej sublicencji, chyba że takie postanowienie zostało zapisane w umowie.

Umowa dotycząca przeniesienia autorskich praw majątkowych, a umowa udzielająca licencji to dwie inne umowy, więc ich postanowienia będą się zdecydowanie różnić.

Upraszczając, można stwierdzić, iż przeniesienie autorskich praw majątkowych jest bardziej trwałe, niż udzielenie licencji.

Wybór należy oczywiście do twórcy utworu czy posiadacza tych praw. Wszystko zależy od chęci wykorzystania utworu i jego dalszej eksploatacji. W przypadku przeniesienia autorskich praw majątkowych można stwierdzić, iż wyzbywamy się praw do utworu poprzez ich przeniesienie na nabywcę, w szczególności jeżeli przenosimy również prawa zależne. Wobec powyższego wydawać by się mogło, że z perspektywy twórcy korzystniejsze jest udzielenie licencji, ponieważ prawa pozostają przy nim.

Pamiętajmy, że przeniesienie autorskich praw majątkowych jest trwałe, natomiast licencję możemy udzielić wyłączną lub niewyłączną oraz zawrzeć umowę na czas określony lub nieokreślony – co (w zależności od podpisanej umowy i jej postanowień) może dostarczać twórcy stałych lub jednorazowych opłat za korzystanie z licencji.

Powyższe treści mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią w żadnym zakresie porady prawnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *