Czy wiesz jak przygotować umowę na stronę internetową?

Jeżeli wydaje Ci się, że przygotowanie umowy o wykonanie strony internetowej jest banalnie proste, to niestety muszę Cię rozczarować. W umowie tej mamy do czynienia również z przeniesieniem autorskich praw majątkowych lub udzieleniem licencji na odpowiednim polach eksploatacji. Nie mniej ważne jest w Umowie jej prawidłowe podpisanie.

W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Jak przygotować umowę na wykonanie strony internetowej i jakie są jej najważniejsze elementy?
  2. Jak prawidłowo przenieść prawa autorskie lub udzielić licencji?
  3. Jak prawidłowo określić pola eksploatacji?
  4. W jaki sposób powinna zostać podpisana umowa o wykonanie strony internetowej?
  5. Kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne naruszenia praw autorskich osób trzecich?

Zapraszam do lektury. Jeżeli chciałabyś/-łbyś zlecić Kancelarii przygotowanie lub zweryfikowanie takiej umowy to zapraszamy do kontaktu.

1. Przygotowanie umowy na wykonanie strony internetowej i jej najważniejsze elementy.

Umowa o wykonanie strony internetowej jest umową, gdzie Wykonawca postanawia wykonać na rzecz Zamawiającego stronę internetową oraz przenieść na Zamawiającego autorskie prawa majątkowe do wykonanego dzieła.

  1. Przedmiot umowy – czyli co jest przedmiotem umowy oraz w jakich etapach umowa będzie realizowana.
  2. Terminy wykonania umowy oraz jej poszczególnych etapów – w tym może być pomocny przygotowany wcześniej harmonogram.
  3. Wynagrodzenie i harmonogram płatności – umowa może przyjąć różne formy rozliczeń, więc ważne jest wskazanie płatności za wykonanie umowy. Płatność można podzielić zgodnie z harmonogramem wykonanych prac i dokonanych odbiorów, płatność całościowa, wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu/udzielenia licencji oraz terminy płatności.
  4. Odbiory np. zgodnie z wykonanymi etapami prac oraz ewentualne poprawki do przygotowanych projektów przez Wykonawcę. Warto jest określić poszczególne odbiory wykonanych etapów, aby współpraca z Zamawiającym przebiegała sprawnie i według jego zamówienia. Dodatkowo, istotnym jest określenie ilości możliwych do wprowadzenia przez Zamawiającego poprawek do danego etapu projektu.
  5. Ewentualne kary umowne, klauzule poufności i inne dodatkowe postanowienia umowne
  6. Klauzula dotycząca przeniesienia autorskich praw majątkowych, o których napiszę więcej poniżej.

2. Przeniesienie majątkowych praw autorskich lub udzielenie licencji

Istotnym elementem Umowy o wykonanie strony internetowej jest przeniesienie majątkowych praw autorskich. Należy pamiętać, że Twórca, który wykonuję/tworzy stronę internetową początkowo posiada wszelkie majątkowe prawa autorskie oraz osobiste prawa autorskie.

Wykonawca/Twórca powinien przenieść autorskie prawa majątkowe lub ewentualnie udzielić licencji Zamawiającemu na wykonaną stronę internetową, aby mógł z niej swobodnie korzystać na wskazanych w umowie polach eksploatacji (o których napiszę więcej w dalszej części artykułu).

W przypadku przeniesienia autorskich praw majątkowych koniecznym jest zawarcie tej umowy na piśmie pod rygorem nieważności lub podpisanie jej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Jak wskazałam powyżej Wykonawca takiej strony internetowej może udzielić Zamawiającemu jedynie licencji na wykonaną stronę internetową (również zgodnie z polami eksploatacji), natomiast jest to na pewno mniej korzystne rozwiązanie dla Zamawiającego. W praktyce jednak Zamawiający wyraża chęć nabycia całości autorskich praw majątkowych do powstałej strony internetowej.

Zupełnie odrębne są autorskie prawa osobiste, których wykonawca nie może zbyć, natomiast możemy zawrzeć w umowie postanowienia zakazujące wykonawcy korzystania z autorskich praw osobistych.

3. Czym są i jak określić pola eksploatacji?

Pola eksploatacji to inaczej sposoby na korzystanie z powstałego utworu. Strony określają w jaki sposób Zamawiający będzie mógł korzystać ze stworzonej strony internetowej. Podstawowe pola eksploatacji są podane w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Określają one sposób korzystania i są wyznacznikiem tego jak szerokie uprawnienia zyskamy jako Zamawiający.

Poniżej podaję podstawowe pola eksploatacji jakie wskazuje nam ustawa:

1) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;

2)w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy;

3)w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż określony w pkt 2 – publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.

Oczywiście pól eksploatacji może być więcej i mogą się różnić od wskazanych powyżej.

4. Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich osób trzecich.

Pamiętajmy, że Wykonawca tworząc stronę internetową powinien mieć na uwadze inne dzieła stworzone przez osoby trzecie i nie wolno mu naruszyć praw autorskich takich osób. Warto, dlatego zawrzeć w umowie, chociażby oświadczenie o tym, że wykonawca wykonując umowę o stworzenie strony internetowej nie naruszy praw autorskich osób trzecich.

W przypadku, kiedy jednak doszłoby do takiego naruszenia dobrym rozwiązaniem jest zawarcie w umowie odpowiednich postanowień dotyczących przejęcia odpowiedzialności przez Wykonawcę, kiedy osoba trzecia zgłosi roszczenia w zakresie naruszenia jej praw autorskich.

Takie postanowienie może chronić Zamawiającego przed potencjalnym ryzykiem jakim jest oskarżenie o naruszenie praw autorskich, kiedy Zamawiający zapewne nie posiada nawet wiedzy o takiej sytuacji.

Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką prawa nowych technologii, praw autorskich i praw pokrewnych, IT/AI zapraszamy do obserwowania naszych profili na mediach społecznościowych – wszelkie linki znajdziesz na stronie internetowej.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu!

Powyższe informacje nie stanowią porady prawnej, a są jedynie informacją, jeżeli potrzebujesz pomocy w stworzeniu lub zweryfikowaniu podobnej umowy – Skontaktuj się z Nami, a Ci pomożemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *