W przedmiotowym poście omówione zostaną prawa autorskie w fotografii oraz ich wykorzystywanie przez twórcę w swojej działalności.
W tym artykule dowiesz się:
- Czy istnieje pojęcie Utworu w fotografii.
- Czym jest twórczość w fotografii.
- Czy możemy mówić o twórczości w fotografii produktowej.
- Czy są fotografie co do których mamy pewność, że nie stanowią Utworu.
Jeżeli jeszcze nie czytałaś/-eś poprzednich postów to zapraszam do zapoznania się, ponieważ zgłębione zostało bardziej szczegółowo pojęcie samego Utworu i jego powstania oraz pól eksploatacji i konkretnych Umów np.
2. https://kgmlegalit.pl/umowa-na-wykonanie-strony-internetowej-www/
Jesteśmy Kancelarią specjalizującą się w prawie autorskim i prawach pokrewnych, nowych technologiach i branży IT, więc w razie konieczności rozwiania Twoich wątpliwości zapraszamy do bezpośrednio kontaktu z Kancelarią.
Czy istnieje pojęcie Utworu w fotografii?
Tak! Utwory fotograficzne zostały wprost wyszczególnione w art. 1 ust. 2 Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych:
W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: […] fotograficzne;
Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie wykonane zdjęcia będą objęte ochroną prawnoautorską.
Twórczość w fotografii
W pierwszej kolejności analizując definicję Utworu należy zwrócić uwagę czym jest działalność twórcza. Czy możemy mówić o działalności twórczej w zakresie zdjęć wykonanych np. telefonem, które przedstawiają daną rzeczywistość w określonym czasie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
Z jednej strony możemy mówić o braku jakichkolwiek cech twórczości czy indywidualności w wykonanej fotografii, a z drugiej strony większość nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie telefonów posiada możliwość dostosowania odpowiednich ustawień w aparacie telefonu i wykonanie zdjęcia, które mogłoby w przedstawieniu zwykłej rzeczywistości nosić znamiona Utworu.
Musimy również pamiętać, że ilość włożonej pracy w wykonanie danego zdjęcia nie jest równoznaczna z przyznaniem, bądź nie przyznaniem danemu dziełu cech utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Często profesjonalna fotografia, która nabiera mocy Utworu kojarzy nam się z fotografem, który używa do wykonania danego zdjęcie profesjonalnego sprzętu z odpowiednimi ustawieniami. Wykonanie takiego zdjęcia oraz dokonanie odpowiednich ustawień zajmuje pewnie sporo czasu. Nie możemy jednak wykluczyć, że twórca wykona niesamowite zdjęcie, które będzie nosiło wszelkie cechy utwory za pomocą np. telefonu. Każdy twórca może w sposób indywidualny przedstawić dane zjawisko, które zostanie ujęte na zdjęciu, a zdjęcie to może wtedy nosić cechy Utworu w rozumieniu Ustawy.
Fotografia produktowa
Fotografia produktowa przedstawia w formie zdjęcia dany przedmiot. W przedstawieniu bardzo prostego przedmiotu za pomocą fotografii raczej nie będzie stanowiło Utworu i fotografia ta nie będzie podlegać ochronie prawnoautorskiej z tego względu, iż brak jej jakichkolwiek cech indywidualności czy twórczości.
W innej perspektywie możemy mówić o przedstawieniu danego przedmiotu np. na modelce. Jeżeli na zdjęciu zostanie przedstawiona modelka czy model w odpowiednim stroju, który należy sfotografować to zdjęcie takie przy spełnieniu kryteriów utworu może stanowić przedmiot ochrony prawnoautorskiej.
Czy są fotografie, co do których mamy pewność, że nie są Utworami?
Odpowiedź może być pozytywna, dlatego że w przypadku zdjęć, które są wykonane według z góry narzuconych reguł oraz norm prawnych jak np. zdjęcia do paszportu czy dowodu osobistego – to takie zdjęcia nie spełniają kryteriów Utworu w rozumieniu Ustawy.
Podsumowanie
Co do zasady fotografie zgodnie z przepisami Ustawy stanowią przedmiot ochrony prawnoautorskiej, natomiast należy pamiętać, że aby fotografia faktycznie mogła być chroniona musi wypełniać cechy utworu, które wskazane zostały powyżej. Pamiętajmy również o prawach autorskich, prawie do wizerunku, a także prawie do dozwolonego użytku.
Kolejnym artykułem w tym zakresie będzie wykorzystanie fotografii w działalności komercyjnej np. prowadzeniu bloga czy social mediów i wykorzystywania tam fotografii lub bezprawnego wykorzystania fotografii danego twórcy. Zapraszam do obserwowania naszych social mediów, gdzie zawsze znajdują się zapowiedzi najnowszych artykułów na blogu i nie tylko.
Powyższe treści mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią w żadnym zakresie porady prawnej.
Autor
Radca Prawny, przedsiębiorca i specjalistka w zakresie szeroko rozumianego Prawa Nowych Technologii - w szczególności w branży IT, prawa pracy i prawa przedsiębiorców. Na co dzień pracuję jako Prawnik-in house. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku “Prawo”. W trakcie studiów prawniczych brałam udział w wymianie Erasmus +, gdzie przez 6 miesięcy studiowałam na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w Niemczech.