stos zdjęć analogowych
stos zdjęć analogowych

Zastanawiałaś/-eś się, czy możesz wykorzystać grafiki/zdjęcia/obrazy dostępne w programie Canva? Jest to jeden z najpopularniejszych programów, które umożliwiają tworzenie grafik i ich wykorzystywanie w działalności komercyjnej oraz osobistej.

O ile wykorzystanie stworzonych grafik jedynie do użytku osobistego nie stwarza nam wielu wątpliwości prawnych, ponieważ nie mamy do czynienia ze sprzedażą swoich grafik czy publicznym ich udostępnianiem, to w działalności komercyjnej mogą pojawić się wątpliwości prawne w tym aspekcie.

W niniejszym artykule znajdziesz informacje na temat:
1. Kto jest autorem stworzonej grafiki z wykorzystaniem programu?

2. Praw autorskich do stworzonych projektów i licencji Canvy,

3. Sprzedaży rzeczy stworzonych w Canvie (użytek komercyjny).

Zapraszam do lektury. Kancelaria specjalizuje się w tematyce praw autorskich i ich naruszeń oraz branży kreatywnej, zatem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości prawnych zapraszamy do kontaktu.  

Kto jest autorem stworzonej grafiki?

Rozpoczynając te zagadnienie od przepisów prawa autorskiego i praw pokrewnych należy wskazać, że każdy stworzony przez człowieka utwór będzie nosił znamiona ochrony prawnoautorskiej, o ile spełni wymagania zgodne z art. 1 prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Jeżeli będziesz tworzył/-a grafiki w canvie z wykorzystaniem cudzych zdjęć, dostępnej biblioteki zdjęć/obrazków/ilustracji lub wykorzystywał/-a gotowe wzory/szablony, to należy stwierdzić, że nie będziesz korzystać z ochrony prawnoautorskiej oraz wskazywać na wyłączne autorstwo co do stworzonej na tej podstawie grafiki.

Z dostępnych tam źródeł mogą korzystać również inni użytkownicy, zatem niektóre grafiki mogłyby być podobne lub identyczne, zatem nie korzystałyby z ochrony prawnoautorskiej.

Jeżeli jednak tworząc w Canvie grafikę będziemy korzystać z programu, ale wszystkie materiały będą naszej własności i grafika będzie jedynie naszą twórczą działalnością, to możemy stwierdzić, że będzie ona korzystała z ochrony prawnoautorskiej jako utwór.

Prawa własności do projektu stworzonego w programie Canva

Canva w swoich dokumentach, czyli regulaminach i politykach, wyraźnie wskazuje, na co zwrócić uwagę korzystając z jej odpowiednich elementów, więc dla pewności przed użyciem jakiegoś zdjęcia/grafiki lub innego elementu warto zapoznać się z jej regulacjami lub opisami tam wskazanymi.

Sama Canva odpowiadając na pytania dotyczące własności prawnoautorskiej wskazuje, iż jeżeli jesteś twórcą oryginalnego projektu, to jesteś właścicielem praw autorskich, a jeżeli używasz w projekcie treści osób trzecich np. wykorzystujesz treści stockowe z biblioteki Canvy, to prawa autorskie zależą od praw osób trzecich.

Czy mogę sprzedawać rzeczy stworzone w Canvie?

Canva wskazuje, że co do zasady udziela niewyłącznej licencji na wykorzystywanie treści stockowych w projektach (dotyczy to właśnie zdjęć, grafik i innych elementów dostępnych w programie). Powyższe obejmuje możliwość sprzedawania określonych typów projektów.

Canva w swoich licencjach dopuszcza możliwość wykorzystywania stworzonych tam projektów w formie komercyjnej i niekomercyjnej. Jednak nie jest to nieograniczone i niektóre grafiki są nawet oznaczone jako niedozwolone do wykorzystania komercyjnego.

Canva nie zapewnia, że obrazy znajdujące się w jej bibliotece są wolne od praw autorskich, dlatego też, o ile Canva pozwala używać tworzonych grafik w użytku komercyjnym, to oznacza, iż należy mieć pewność, że utwory tam zamieszczone nie naruszają praw autorskich osób trzecich. Jeżeli już chcemy takie grafiki/ zdjęcia wykorzystać, musimy uzyskać odrębne zgody.

Pod linkiem, który Wam tutaj zostawiam, możecie dowiedzieć się nieco więcej bezpośrednio od serwisu Canvy w zakresie wykorzystania odpowiednich treści i licencjach: https://www.canva.com/policies/content-license-agreement/

Podsumowanie

Pamiętajmy, że tworzenie czegokolwiek zgodnie z przepisami prawa autorskiego i prawami pokrewnymi wymaga twórczości, indywidualnego podejścia i możliwości późniejszego wykorzystania stworzonego dzieła. Skąd zatem mamy wiedzieć, że jesteśmy pełnoprawnym właścicielem stworzonych projektów? Tworząc dzieło najlepiej wykorzystać swoją twórczość i pomysłowość, a w przypadku korzystania z cudzych dzieł lub programów upewnić się, że mamy udzieloną licencję lub prawa autorskiego, aby wykorzystać inne elementy, grafiki, zdjęcia czy muzykę do naszego projektu.

W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z licencjami, prawa autorskimi lub branżą kreatywną i e-commerce zapraszamy do kontaktu.